wnieboglosy_logo2

 

Przygoda chóru rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy Adam Kosewski, dyrygent szkolnego chórku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, powziął pomysł zorganizowania charytatywnego koncertu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Grupka pasjonatów, we współpracy z dyrekcją szkoły i muzykami z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Muzyków Missio Musica, podjęła się organizacji tego przedsięwzięcia. Koncepcja muzyczna opierała się na wykonaniu kolęd oraz piosenek bożonarodzeniowych w gospelowych i klasycznych aranżacjach. W ten sposób narodziła się „Gwiazdka z Nieba” oraz podwaliny chóru.

Współpraca była tak owocna, że w kolejnym roku została zorganizowana druga edycja Gwiazdki. We wszystkich uczestnikach narodziło się pragnienie kontynuacji działania chóru nie tylko w zakresie śpiewania kolęd. Zespół, pod przewodnictwem Adama Kosewskiego, zaczął koncertować w różnych miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego, niosąc Dobrą Nowinę wszędzie tam, gdzie się pojawił.

Sukces Gwiazdki z Nieba zainspirował Adama i jego przyjaciół do zorganizowania kolejnego koncertu – tym razem z okazji Wielkanocy. Koncert „Dać Nadzieję” odbył się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim 10 kwietnia 2005 r., został zarejestrowany i wydany na płycie. W 2006 roku „pałeczkę” kierownika chóru (Adam rozpoczął studia muzyczne w Katowicach) przejęła Ewa Giska. Chór wówczas wyfrunął już spod opiekuńczych skrzydeł I LO, pojawiła się potrzeba nazwy.

Rok 2007 to czas intensywnych przygotowań, we współpracy z Missio Musica, do kolejnego koncertu „Dać Nadzieję„. Tym razem nieśliśmy ją w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, pod batutą Ewy Giski i Adama Kosewskiego. Zasilali nas muzycy z Missio Musica i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. To również rok, w którym „Wniebogłosy” wyruszyły w pierwsze tournee po Polsce. Byliśmy uczestnikami Festiwalu Dla Jezusa, zorganizowanego w Piekarach Śląskich.

W 2009 roku nawiązaliśmy współpracę z czarnoskórymi muzykami z całej Polski, która zaowocowała koncertem „Afryka – Rytmy Serc„. Pierwsza odsłona miała miejsce w Auditorium Maximum 31 maja, druga odbyła się w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego na scenie Amfiteatru im. Czesława Niemena w Olsztynie. W tym samym roku pojawiła się potrzeba zebrania pieniędzy na operację rączek małego Alana. Chór znów przystąpił do działania, którego owocem była kolejna edycja „Gwiazdki z Nieba” (grudzień, Filharmonia Warmińsko-Mazurska).

Chór pojawiał się także z mniejszymi występami w różnych miejscach w Olsztynie i okolicach. Koncertowaliśmy z różnych okazji, w takich miejscach jak więzienia, zakłady poprawcze, domy opieki społecznej, domy dziecka, kościoły, gminne ośrodki kultury, biblioteki, szkoły, hotele, itp. Organizujemy także duże koncerty, w tym przede wszystkim charytatywne, by wpierać potrzeby ludzi. Uświetniamy także muzyką uroczystości ślubne.

Od kilku lat członkowie chóru tworzą team organizacyjny przy Olsztyńskich Warsztatach Gospel, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Olsztyna i nie tylko.

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu przyjaciół, pasji wszystkich zainteresowanych, chór działa do dzisiaj. Skład zmieniał się na przestrzeni lat, ale wciąż kieruje nim jedna, wspólna chęć – wielbienia Boga i niesienia Dobrej Nowiny. Obecnie Wniebogłosy koncertują w składzie kameralnym. Zespół jest wspierany zarówno finansowo, „lokalowo” i duszpastersko przez Kościół Zielonoświątkowy „Twoja Przystań” w Olsztynie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.